Ѓорческа се пласира во полуфиналето на турнирот во Рим

Од:

Најдобрата македонската тенисерка Лина Ѓорческа се пласира во полуфиналето на ИТФ Фјучерс турнирот во Рим кој се игра за награден фонд од 25 илјади американски долари
Ѓорческа која е трета носителка на овој турнир во четвртфиналето експресно за само 57 минути ја совлада чилеанската тенисерка Даниеле Сигел со 2-0 во сетови препуштајќи и само еден гем на противничката.

Првиот сет кој траеше 34 минути нашата тенисерка го доби со 6:1, додека во вториот на противничката Ѓорческа не и дозволи да освои ниту еден гем.

Ѓорческа за место во финалето ќе се бори со Јулија Грабер од Австрија која во четвртфиналето беше подобра во два сета од Присилија Хон од Австралија.

Со овој пласман во полуфинале Ѓорческа ќе го подобри својот ранкинг на ВТА листата на која во моментов е на 181 место што е и нејзин најдобар пласман во кариерата.

Би можело да ве интересира

Ѓорческа напредуваше едно место на ВТА листата

Наум Локоски

Ѓорческа ја мина првата пречка на фјучрсот во Франција

Наум Локоски

Ѓорческа против првиот носител во квалификациите на Вимблдон

Наум Локоски

Ѓорческа елиминирана во првото коло од квалификациите на Ролан Гарос

Наум Локоски

Ѓорческа без загубен гем се избори за четвртфиналето

Наум Локоски

Ѓорческа со нов најдобар ранкинг на ВТА листата

Наум Локоски