Ѓорческа ја мина првата пречка на фјучрсот во Франција

Од:

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа успешно ја мина првата пречка на фјучрсот во францускиот град Денен што се игра за награден фонд од 25.000 американски долари. Таа беше поуспешена во два сета со 2-0 од Елине Бојкенс од Белгија за 90 минути игра.

Првиот сет Ѓорческа го доби со 6:3 во гемови, а во вториот беше 6:4 за нашата тенисерка, која е рангирана како прва носителка на турнирот.

Во следното коло Ѓорческа ќе игра против Малоруи Ноел од Фрнација, која беше поуспешена од својата сонародничка Емануеле Салас со 2-1 во сетови.

Би можело да ве интересира

Ѓорческа напредуваше едно место на ВТА листата

Наум Локоски

Ѓорческа против првиот носител во квалификациите на Вимблдон

Наум Локоски

Ѓорческа елиминирана во првото коло од квалификациите на Ролан Гарос

Наум Локоски

Ѓорческа се пласира во полуфиналето на турнирот во Рим

Наум Локоски

Ѓорческа без загубен гем се избори за четвртфиналето

Наум Локоски

Ѓорческа со нов најдобар ранкинг на ВТА листата

Наум Локоски