Ѓорческа напредуваше едно место на ВТА листата

Од:

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа забележа напредок од едно место на најновата ВТА ранг-листа на ВТА.

Дваесет и тригодишната Ѓорческа од денеска е рангирана на 212 место на ВТА листата.

Ѓорческа по одличниот старт на сезона и третото квалификациско коло на Австралија Опен, во последниот период бележи слаби резултати, а главна причина за тоа е нејзината незгодна повреда на ногата, која ја мачи веќе подолг период.

На врвот без промени. И натаму водечка е шпанската тенисерка Габриње Мугуруза која има 6.030 бода пред Романката, Симона Халеп која втората позиција заостанува само 71 бод, додека трета е Елина Свитолина од Украина.

Би можело да ве интересира

Ѓорческа ја мина првата пречка на фјучрсот во Франција

Наум Локоски

Ѓорческа против првиот носител во квалификациите на Вимблдон

Наум Локоски

Ѓорческа елиминирана во првото коло од квалификациите на Ролан Гарос

Наум Локоски

Ѓорческа се пласира во полуфиналето на турнирот во Рим

Наум Локоски

Ѓорческа без загубен гем се избори за четвртфиналето

Наум Локоски

Ѓорческа со нов најдобар ранкинг на ВТА листата

Наум Локоски