Ѓорческа елиминирана во првото коло од квалификациите на Ролан Гарос

Од:

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа не успеа да го мине првото коло на Грен Слем турнирот во Париз на Ролан Гарос. Таа денеска загуби од холандската тенсиерка Куерин Лемоне со 2-1 во сетови (3:6; 6:3 и 6:3 во гемови).

Ѓорческа добро го отвори мечот и поведе со 1-0 откако го доби првиот сет со 6:3. Во следните два сета до 3:3 во гемови мечот беше изедначен, но потоа поискусната ривалка од Холандија ги добиваше трите гема и сетовите ги завршуваше со 6:3.

За Ѓорческа сега претстојат настапи на некои од ВТА или фјучрс турнирите на кои е пријавена.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Рекорден 14. трофеј за Рафаел Надал на Ролан Гарос

Ана Ололовска

ВИДЕО: „Кралот на земја“ го продолжува походот по 14. титула од Ролан Гарос

Ана Ололовска

Руне го испрати Циципас дома

Направен исклучок за мечот на Ѓоковиќ и Надал

Предраг Петровиќ

Надал против Ѓоковиќ во четвртфиналето на Ролан Гарос

ВИДЕО: Повторно инцидент-со рекетот удри дете во публиката