Ѓорческа остана само со сингл победа на фјучрсот во Тунис

Од:

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа на првиот ден од фјучрсот во Тунис што се игра за награден фонд од 60.000 долари постигна победа во сингл и пораз во конкуренција на двојки. Таа најпрвин по голема борба и меч во три сета со 2-1 во сетови ја совлада Даниела Сегуел од Чиле, иако противничката имаше водство од 1-0 во сетови.

Во игра на двојки таа заедно со Жана Познихиренко од Украина загубија од четвртите носителки Агнес Букта (Унгарија) и Вивиен Јухазова (Словачка). Ривалките го добија првиот сет со 6:2 во гемови, а во вториот сет беше 6:4 за Ѓорческа и Познихиренко. Решавачкиот сет го добија противничките со 10:7 на поени.

Во рамките на второто коло од поединечна конкуренција Ѓорческа ќе игра против Јулија Вулипо од Франција.

Би можело да ве интересира

Ѓорческа напредуваше едно место на ВТА листата

Наум Локоски

Ѓорческа ја мина првата пречка на фјучрсот во Франција

Наум Локоски

Ѓорческа против првиот носител во квалификациите на Вимблдон

Наум Локоски

Ѓорческа елиминирана во првото коло од квалификациите на Ролан Гарос

Наум Локоски

Ѓорческа се пласира во полуфиналето на турнирот во Рим

Наум Локоски

Ѓорческа без загубен гем се избори за четвртфиналето

Наум Локоски