Ѓоковиќ повторно број 1 на АТП ранг листата

Од:

Победникот на Австралија опен, Новак Ѓоковиќ, се најде на првата позиција на најновата АТП ранг листа објавена денеска. Србинот го истисна Рафаел Надал на второто место.

dobivaj vesti na viber

Прогрес од една позиција забележа и финалистот во Мелбурн, Доминик Тим.

Пласман на најдобрите 10 светски тенисери на најновата ранг листа:

1. Новак Ѓоковиќ (Србија) 9.720
2. Рафаел Надал (Шпанија) 9.395
3. Роџер Федерер (Швајцарија) 7.130
4. Доминик Тим (Австрија) 7.045
5. Даниел Медведев (Русија) 5.960
6. Стефанос Циципас (Грција) 4.745
7. Александар Зверев (Германија) 3.885
8. Матео Беретини (Италија) 2.905
9. Гаел Монфис (Франција) 2.700
10. Давид Гофин (Белгија) 2.555.

Би можело да ве интересира

АТП го казни Вимблдон поради руските и белоруските тенисери

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Сензација во Дубаи: Ѓоковиќ изгуби од 123 тенисер во светот

А1он

Ѓоковиќ: Ќе се откажам од трофеите, но нема да се вакцинирам

Ана Ололовска

ВИДЕО: Ѓоковиќ се насмеа до солзи на виц за Надал и Федерер

Ана Ололовска

Чешката тенисерка која беше во истиот хотел со Ѓоковиќ депортирана од Австралија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Ѓоковиќ мора да остане во „озлогласениот“ хотел, во Белград протест за поддршка