Ѓоковиќ го совлада Медведев и ја освои 24 Грен слем титула

Од:

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ ја освои 24. Грен слем титула во кариерата победувајќи го Данил Медведев во финалето на УС Опен (3:0).

Не знам од каде да почнам, многу ми значи. Морам да кажам, живеам детски сон. Се натпреварувам во спортот кој на моето семејство му даде сè. Дојдовме од тешка ситуација во 90-тите, војни. Моите родители многу ме поддржуваа, ми дадоа поддшка. Ова е скап спорт, не е достапен за секого. Никој во моето семејство не играше тенис, па малку чуден избор. Имав голема поддршка. Ова е ваш трофеј колку што е и мој. Ве сакам.

Пишувањето историја е нешто посебно. Специјално на секој можен начин. Имав детски сон да бидам шампион и да го освојам Вимблдон. Кога го постигнав тоа, се појавија нови цели. Не верував дека ќе бидам со вас и ќе зборувам за 24. Грен слем титула. Во последните неколку години сфатив дека имам шанса да правам историја.

Ѓоковиќ по победата на себе стави маица со Коби Брајан и бројот 24.

Пред седум дена размислував за дресот, никому не му кажав до пред некој ден. Коби ми беше близок пријател. Многу зборувавме за победничкиот менталитет, како да се вратиме после повреда. Како да се биде на врвот. Тој беше еден од луѓето на кои најмногу сметав, секогаш беше подготвен да ме поддржи. Бевме многу потресени од неговата смрт. Носеше 24 кога стана легенда на Лејкерс, рече Ѓоковиќ.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Тенисерите на Србија повторно излегоа со истата спорна песна

Предраг Петровиќ

Фереро: За Новак останав без зборови

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Стотици фанови го чекаа Ноле пред хотелот по победата во Торино

Предраг Петровиќ

Ѓоковиќ го остави Федерер зад себе и го урна последниот рекорд на Швајцарецот

Предраг Петровиќ

Ѓоковиќ: Подготвен сум да го нападнам и рекордот на Конорс по број на титули

Ѓоковиќ го совлада Димитров за седмиот трофеј на Мастерсот во Париз

Предраг Петровиќ