ФК Борец од Велес има нови сопственици – Брчкови го купија од Кочо Анѓушев за 32.000 евра

Од:

Во блок-трансакција од околу два милиони денари или околу 32.000 евра денеска на Македонската берза се продадоа 2.500 акции од ФК Борец 1919 АД Велес. Акциите се продадоа по цена од 805 денари за акција.

Нови сопственици на клубот се велешкиот кошаркарски репрезентативец Владимир Брчков и неговиот братучед бизнисменот Марио Брчков. „Идејата е на мојот братучед Марио, кој ме побара да му помогнам бидејќи сметаше дека моите конекции и искуство во професионалниот спорт ќе помогнат многу. Го сакам Велес, го сакам фудбалот и сметам дека велешани заслужуваат да имаат свој клуб во првата лига“, изјави Брчков.

Досегашниот сопстеник на клубот Кочо Анѓушев остана на зборот и клубот го предаде без никакви долгови, а на новите сопственици им посакал среќа во понатамошното менаџирање на ФК Борец.

Би можело да ве интересира

Уапсена жената која ограби починат човек во Велес

Орце Костов

Велешанец пронајден мртов кај дуќаните на Нов мост во Велес

Велешанка го ограбила мажот со кој претходно била во врска

Приведен 39-годишник од Велес осомничен за кражба во домот на негов сограѓанин

Горан Наумовски

Во куќа во Велес пронајден мртов маж

„Кепс Монт“ нема да ја преработува троската од Топилница: Градоначалникот на Велес не ја потпиша Б – интегрираната еколошка дозвола

Орце Костов