Ференцварош ќе игра во ЛШ за прв пат од 1995 година, ова е најдолга пауза меѓу два настапа

Од:

Унгарски Ференцварош се пласираше во групната фаза во фудбалската Лига на шампионите, каде што ќе игра за прв пат по сезоната 1995/96.

Во плејоф рундата, унгарскиот клуб, го мина норвешкиот Молде (3:3, 0:0).

Така, Ференцварош ќе игра во групната фаза 25 години по дебитантскиот настап на главната ждрепка во Лигата на шампионите. Ова е најдолгата пауза помеѓу првиот и вториот настап во историјата на турнирот.

Би можело да ве интересира

Лампард: Во моментов, Менди е нашиот број еден

Ана Ололовска

Ројс за поразот од Лацио: Вака не сакавме да ја започнеме оваа Лига на шампиони

Ана Ололовска

Рашфорд: Победата над ПСЖ ни донесе силна позиција во групата

Ана Ололовска

ЛШ: Јунајтед повторно го освои Париз, Лацио подобар од Борусија Дортмунд

Жарко Настоски

Тухел: ПСЖ треба да докаже дека е способен да игра на високо ниво

Ана Ололовска

УЕФА подготвува промени во Лигата на шампионите

Ана Ололовска