Ферари ќе ја ажурира електрониката на болидите за Големата награда на Шпанија

Шефот на Формула 1 тимот Ферари, Матија Биното, рече дека на болидите ќе биде обновената електрониката пред настапот на трката од свесткиот шампионат за Големата награда на Шпанија.

Традиционално во Шпанија, повеќето тимови прават промени. Затоа, очекува подобренаи перформанси на конкурентите. Ние знаеме што треба да направиме.

Ќе ја финализираме аеродинамиката и ќе инсталираме нови посилни агрегати кои ќе бидат ажурирани пред време, бидејќи овој зафат беше планиран да го направиме за трката во Канада, изјави Биното.

По четири трки во Ф1 шампионатот, возачите на Ферари, Себастијан Фетел и Шарл Лекелр се на третото, односно петтото место во генералниот поредок.

Би можело да ве интересира

Ред Бул ги урна сите брзински рекорди на Ф1 трката во Силверстон

Хонда ќе се израмни со Мерцедес со следната надградба

Ана Ололовска

Фетел ќе го загуби статусот на број еден во Ферари

Еди Џордан: Хамилтон ќе оди во Ферари, Фетел и Верстапен ќе возат за Мерцедес

Шести триумф за Хамилтон на британското Гран при

Фетел за слабите квалификации пред ГП на Велика Британија: Барем влегов во третата фаза