Шарл Леклер ќе стартува од пол-позицијата во Франција

Од:

Возачот на Ферари, Шарл Леклер, беше убедлив на денешните квалификации на патеката за Големата награда на Франција и утре ќе стартува од пол – позицијата. За Леклер ова е 16. најдобра стартна позиција во кариерата, а седма оваа сезона.

dobivaj vesti na viber

Во првиот ред до Леклер ќе биде Макс Ферстапен кој заостана три десетинки зад најдобриот, а вториот возач на Ред Бул, Серхио Перез, ќе стартува од третата позиција.

Луис Хамилтон заврши како четврти на денешните квалификации, а потоа следуваат Норис, Расел, Алонсо и Цумода.

Вториот возач на Ферари, Карлос Саинц, поради проблеми со болидот беше приморан да го смени моторот, за што ќе добие казна и утрешната трка ќе ја стартува од последната позиција.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

Хамилтон: Нема да е трагедија ако сезоната ја завршам без победа

Луис Хамилтон стана ко-сопственик на трикратниот НФЛ шампион, Денвер бронкос

Чешката полиција со луксузно Ферари ќе гони криминалци

Епл ТВ-плус најавува тркачка серија на Стивен Најт

Ферари ја брани стратегијата, Леклер останува разочаран

Ферстапен стравувал дека Ферари се пребрзи

А1он