Европската комисија ги поддржа ФИФА и УЕФА во борбата против најавената Суперлига

Од:

Европската комисија (ЕК) им изрази силна поддршка на ФИФА и УЕФА во борбата против формирањето на нова т.н. Суперлига, замислена како натпреварување од затворен тип на најбогатите европски клубови што би требало да ја замени Лигата на шампиони.

-Нема место за некои поединци, кои сакаат да ја искриват повеќеслојната природа на европскиот фудбал. Европскиот начин на живот е неспоив со идејата дека европскиот клупски фудбал би бил ексклузивно право на богатите и влијателните“, изјави потпретседателот на ЕК, задолжен за промоција на европскиот начин на живот Маргаритис Схинас.

Тој со изнесеното во интервју за магазинот „Политико“ го обелодени ставот на ЕК во врска со растечките најави во јавноста дека група богати и влијателни европски фудбалски клубови планираат да се обединат во сопствено натпреварување од затворен тип.

Реакцијата на Схинас доаѓа два дена откако ФИФА и шесте континентални федерации. (АФЦ, ЦАФ, КОНКАКАФ, КОНМЕБОЛ, ОФЦ, УЕФА) се заканија со строги казни за сите клубови и играчи, кои евентуално би учествувале во најавената Суперлига.

Би можело да ве интересира

Ете им Суперлига со два тима, нека играат Реал и Барселона секој ден, вели првиот човек на УЕФА

Жарко Настоски

Куман: УЕФА не обрнува внимание на бројот на натпревари што ги играат играчите, само парите се важни за нив

Ана Ололовска

На Барселона не и се допаѓа начинот на кој УЕФА и ФИФА ги делат приходите

Ана Ололовска

Чеферин: Англиските клубови направија грешка, но се вратија и сега продолжуваме заедно

Ана Ололовска

Инфантино: ФИФА не прифаќа Супер лига, клубовите ќе сносат последици

Ана Ололовска

УЕФА во петок ќе одлучи за исфрлањето на Реал, Сити и Челзи од Лигата на шампионите

Жарко Настоски