ЕСПН ги рангираше најтешките спортови, гимнастиката е пред фудбалот

Од:

Американскиот спортски телевизиски канал „ЕСПН“ состави рејтинг листа на спортови врз основа на нивната сложеност. Десетте критериуми споре дкои е направено рангирањето се: издржливост, сила, енергија, брзина, агилност, флексибилност, нерви, координација на рака и око, како и аналитички способности.

Во Топ 5 најтешки спортови се: бокс, хокеј, американски фудбал, кошарка и борење.

-Идентификувавме 10 категории или вештини што се однесуваат на атлетизам, а потоа побаравме од осумте наши експерти да утврдат, на скала од 1 до 10, барањата за секој спорт за овие 10 вештини. Ги сумиравме и во просек ги добивме добиените одговори, при што добивме број што го карактеризира степенот на тежина кога зафаќате посебен вид, се вели во публикацијата.

Понатаму во рангирањето се: боречки вештини, тенис, гимнастика, бејзбол и фудбал.

Би можело да ве интересира

Каратистката Вероника Костовска и фудбалскиот ас Горан Пандев се најуспешните македонски спортисти за 2020 година

Жарко Настоски

ВИДЕО: Почина рускиот сумо-борач Џамбулат Хатохов, своевремено најдебелото дете во светот

Ана Ололовска

Игор Димовски добитник на наградата „13 Ноември“

Катерина Павлова-Николовска

Јапонска донација за Македонската Кендо-Иаидо Федерација

Ана Ололовска

Втор „Бланик куп“ на спортскиот аеродром Аџитепе во Куманово

Ана Ололовска

Одржан првиот комбиниран настан во еспорт и спорт

Ана Ололовска