Дончиќ ќе потпише договор со Далас вреден 207 милиони долари

Од:

Словенечкиот кошаркар Лука Дончиќ договори нова соработка со Далас маверикс. Според „ESPN“ 22-годишниот играч ќе потпише петгодишен договор вреден 207 милиони долари.

Оваа сума е најголема досега за обновување на договор за новодојденец. Дончиќ доби право на таков договор, бидејќи двапати влезе во првиот идеален НБА тим во неговите три сезони во најсилната кошаркарска лига.

Официјалното објавување на продолжувањето на договорот се очекува да се случи во текот на денот.

Минатата сезона во НБА лигата, Дончиќ настапи на 66 натпревари, со просек од 27,7 поени, 8 скока и 8,6 асистенции.

Би можело да ве интересира

НБА: Денвер ја победи Минесота и израмни на 2:2 во полуфиналната серија на Западот

Познати се тројцата полуфиналисти на Истокот во плејофот во НБА лигата

А1он

Тренерот на Минесота опериран – незивесно дали го пропушта стартот на серијата против Денвер

Предраг Петровиќ

Филаделфија казнета поради Ембид

Поранешниот член на Лејкерс и филмски актер осуден на 90 години, „сексуалниот предатор“ конечно е во затвор

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Драма во НБА лигата: Кошаркар на Оклохома колабираше пред соиграчите