Дибала ќе ја добие „десетката“ на Тоти

Од:

Пауло Дибала кариерата ќе ја продолжи во Рома. Аргентинецот ги изненади сите со тоа што реши да ја прифати понудата на Рома откако беше блиску до потпис за Интер. Сепак, Дибала во последен момент се предомисли и реши да ја прифати понудата од римскиот клуб, а се очекува Рома денеска да го официјализира доаѓањето на големото засилување.

Дибала ќе потпише тригодишен договор со Рома според кој ќе заработува околу шест милиони евра годишно. Наводно, Аргентинецот ја донел одлуката по повикот на Жозе Мурињо, кој успеал да го убеди да дојде во Рома.

Дибала веќе пристигна на лекарски прегледи и се очекува Рома да го официјализира неговото доаѓање до крајот на денот

Исто така, се шпекулира дека Дибала ќе го носи бројот десет во Рома што никој не го носел откако Франческо Тоти ја заврши кариерата пред пет години.

Тоти изјави дека нема ништо против Дибала да го земе бројот што го носеше повеќе од 20 години, а за кој многумина веруваа дека Рома ќе се повлече од употреба, но тоа не се случи.

Ќе биде огромен притисок за Дибала да ги оправда очекувањата бидејќи е јасно колкава тежина носи бројот десет во Рома.

Извор. Топспорт

Би можело да ве интересира

Рома го доби посакуваниот потпис – Белоти доби едногодишен договор

Шок за Рома се повреди Вајналдум

Рома ја одби понудата на Тотенхем за Заниоло

Мурињо го сака Ерик Баи во одбраната на Рома

Дибала официјално стана играч на Рома

Рома го убедила Дибала со ниска отштетна клаузула во договорот