Рома го доби посакуваниот потпис – Белоти доби едногодишен договор

Од:

Андреа Белоти вели дека одбил повеќе клубови пред да се согласи да се приклучи на Рома со необичен договор на една сезона со опција за уште две години на „Олимпико“, објаснувајќи дека амбициите на клубот под Жозе Мурињо го привлекле кај „волчицата“.

dobivaj vesti na viber

Поранешниот фудбалер на Торино беше слободен играч од 30 јуни, по што имаше понуди од Монца, Вулверхемптон и Галатасарај, пред да се реши за потпис за Рома.

„Амбициите и растот на Рома се јасни за сите и тоа беше најголемиот магнет. Во овој дел од мојата кариера, сакам да бидам уште подобар и мислам дека тоа можам да го направам воовој клуб. Сега, едвај чекам да ја чујам химната на стадионот, пред нашите фанови“, вели Белоти.

Белоти има 106 гола во 270 меча во Серија А за Торино и Палермо, каде што беше колега со Пауло Дибала.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

Шок за Рома се повреди Вајналдум

Рома ја одби понудата на Тотенхем за Заниоло

Мурињо го сака Ерик Баи во одбраната на Рома

Дибала официјално стана играч на Рома

Рома го убедила Дибала со ниска отштетна клаузула во договорот

Дибала ќе ја добие „десетката“ на Тоти