Цената на фудбалерите на Барселона и на Реал Мадрид е повеќе од милијарда евра

Од:

Вредноста на играчите на фудбалскиот пазар достигнува стотици милиони евра. Во Шпанија, најголемите ривали Барселона и Реал Мадрид имаат тимови кои вредат повеќе од една милијарда.

Според анализата на шпански „АС“, цената на играчите на Барселона е 1,26 милијарди евра, додека Реал вреди 1,18 милијарди.

По двата фудбалски гиганта следуваат Атлетико Мадрид со 839,4 милиони евра, Валенсија 474 милиони евра, а меу петте на оваа листа е Реал Сосиедад – неговите играчи се проценуваат на 288,3 милиони евра.

За споредба, актуелниот европски шампион Ливерпул вреди 1,07 милијарди евра.

Би можело да ве интересира

Барселона не знае што да прави со играч вреден милијарда евра

Предраг Петровиќ

Неповторливиот Лука Модриќ – собори уште еден рекорд

Предраг Петровиќ

Модриќ го урна рекордот на легендарниот Пушкаш во Реал Мадрид

А1он

Реал нема да ги пушти своите играчи да играат на ОИ

Детаљ за кој најмногу се зборува – дали Винисиус заслужи црвен картон?

Предраг Петровиќ

Навивач на Атлетико Мадрид му се заканувал на девојче бидејќи носело дрес од Реал Мадрид

Горан Наумовски