Британците официјално побараа од руските тенисери да се откажат од Путин

Од:

Руските тенисери, чија перјаница е Данил Медведев, ќе мора да докажат дека не го поддржуваат Владимир Путин за да добијат дозвола да настапат на турнирите кои се одржуваат во Велика британија, меѓу кои најпознат е Вимблдон.

Оваа информација ја потврдил министетот за спорт во Владата на Велика британија, Најџел Хадлстон.

Тој за „Мирор“, рекол дека сите тенисери и тенисерки од Русија и Белорусија ќе ора да докажат дека не го поддржуваат режимот на Путин, доколку сакаат да играат на Британска почва.

Појаснил дека тоа значи, дека тие мора да ја „докажат неутралноста“ и да докажат дека не го поддржуваат Путини и дека не добиваат пари од руските власти.

Ова значи дека тенисерите од Русија и Белорусија се ставени во тешка позиција, бидејќи доколку јавно се изјаснат против претседателот Путин, би можеле да имаат проблеми во своите земји.

Би можело да ве интересира

Петмина загинати при падот на рускиот воен транспортен авион

А1он

Блинкен: Војната на Русија ќе доведе до глад 40 до 50 милиони луѓе

А1он

Џонсон: Ќе ја послушам пораката на гласачите

Ана Ололовска

Лидерот на британските ториевци Оливер Дауден поднесе оставка

Ана Ололовска

ВИДЕО: Се урна руски воен авион, загинаа четири лица

Ана Ололовска

Џонсон со порака до Г7 и НАТО: Сега не е време за лош мир во Украина

Ана Ололовска