Бока јуниорс преку пенали до Супер купот на Аргентина

Од:

За прв пат во клупската историја, екипата на Бока јуниорс го освои Супер купот на Аргентина. Во решавачкиот натпревар, клубот од Буенос Аирес ноќеска во Мендоза го порази Росарио Централ на пенали со 6:5.

dobivaj vesti na viber

Пред изведувањето на ударите од 11 метри натпреварот заврши без голови 0:0.

Супер купот на Аргентина се игра од 2012 година. Бока јуниорс во минатите изданија три пати загуби во финалето, вклучувајќи ја и ланската сезона.

Би можело да ве интересира

Маскерано ја презема тренерската функција во репрезентацијата на Аргентина до 20 години

Ана Ололовска

Тренерско деби на Маскерано на клупата на Аргентина

А1он

Меси може да игра со Уругвај и Бразил, тренира со репрезентацијата на Аргентина

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Квалификации СП 2022: Нови победи на Бразил и на Аргентина

ВИДЕО: Аргентинците си заминаа од Бразил, ФИФА ќе го решава скандалот предизвикан од ковид-протоколите

ВИДЕО: Фудбалерите на Бока предизвикаа масовна тепачка во Бразил, ноќта ја минаа во автобус пред полициска станица

Жарко Настоски