Бензема постави рекорд во 21 век

Од:

Реал Мадрид синоќа ја совлада Мајорка (6:1) во 6. коло од шпанското првенство, а напаѓачот на „кралевите“ Карим Бензема постави рекорд. Французинот постигна два гола па сега има вкупно осум погодоци оваа сезона во Ла Лига. Ако се додадат седумте асистенции, 33-годишниот фудбалер има учество во 15 ефективни напади за својот тим.

dobivaj vesti na viber

Никој досега во 21 век нема таква статистика по првите шест натпревари во сезоната.

Бензема игра за Реал Мадрид од 2009 година. За ова време, тој одигра 565 натпревари на сите турнири со клубот и постигна 285 голови, достигнувајќи ја границата од 200 погодоци во шпанското првенство.

Би можело да ве интересира

Поради транспарент Вукчевиќ си замина од ФК Лапи

Горан Наумовски

Спотифај нов спонзор на Барселона – тригодишен договор вреден 280 милиони евра

Катерина Павлова-Николовска

Барса во „бурен“ меч го доби Атлетико за да гo помине на табелата

Ана Ололовска

Браис Мендез два пати го совлада Димитриевски – Селта го победи Рајо Ваљекано

Ана Ололовска

Пресврт победи за Мајорка и Елче

Ана Ололовска

Лапорта призна дека е бесен што Дембеле не замина во јануари

А1он