Барселона ќе заштеди 25 милиони евра, ако го продаде Кутињо

Од:

Раководството на Барселона донело одлука да го продаде Филипе Кутињо во летниот трансфер прозорец.

Презентацијата на бразилскиот фудбалер е фрустрирачка и далеку од очекувањата за најскапиот трансфер во историјата на Барселона.

Барселона купи Филипе Коутиньо од Ливерпул за 120 милиони евра, плус 40 милиони евра во форма на бонуси.

Според информациите на „Гардијан“, 25 милиони од овие бонуси може да не бидат платени.

Досега се постигнати три од условите за бонуси: 5 милиони евра за пласман во Лигата на шампионите во првата година, 5 милиони за пласман во Лигата на шампионите во втората година и уште 5 милиони за одиграни 25 средби.

Цели 20 милиони ќе треба да бидат пренесени во касата на Ливерпул, ако Бразилецот достигне 100 натпревари во дресот на Каталонците. Досега Бразилецот е со 74 зад својот грб и уште најмногу три до крајот на сезоната.

Останатите 5 милиони се за освојување на Лигата на шампионите.

Ако Барселона го продаде Кутињо ова лето, ќе се обиде да ги минимизира загубите предвид вложените 135 милиони евра.

Би можело да ве интересира

Проблеми за Барса: Потврдена повредата на Суарез

Валверде по поразот од Билбао: Мораме да се справиме без Меси

Балаге: Нејмар се согласи да зема 15 милиони евра помалку во Барселона

Перез земал кредит за да го купи Нејмар

Валверде потврди: Меси го пропушта почетокот на сезоната во Ла Лига

Ако Реал не го привлече Погба, Зидан си заминува