Балотели пред тешка казна за удирање на противнички играч

Од:

Напаѓачот на Олимпик Марсеј, Марио Балотели може да биде дисквалификуван до крајот на сезоната во француската Лига 1.

Причината е неспортското однесување на Италијанецот во последниот шампионатен натпревар против Бордо, изгубен со 0:2, кога го удри со лакт дефанзивецот на Бордо – Пабло Кастро, иако настанот остана незабележан од главниот судија.

Однесувањето на Балотели ќе биде разгледано од Дисциплинската комисија на Француската фудбалска федерација, откако доведе до кршење на носот на Кастро.

Ако биде прогласен за виновен, тој може да биде со запрени права за осум натпревари, што значи дека ќе го пропушти и стартот на следната сезона, ако воопшто остане во Франција.

Би можело да ве интересира

На Балотели му забранија интервју со порно sвезда

Ана Ололовска

Галатасарај тргнува по Балотели

А1он

Обвинителството на Бреша го прогласи Балотели за невин во случајот силување на малолетничка

Ана Ололовска

Балотели исклучен по само седум минути на теренот

А1он

Балотели може да се врати во Премиер лигата

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Балотели „полуде“ од пари: На бармен му даде 2000 евра за да скокне со мотор во море

Ана Ололовска