Атлетски викенд „Охрид трчаТ“ на крајот на месецов

Од:

Спортската манифестација број еден во Охрид, Атлетскиот викенд Охрид трчаТ ќе го „скрши“ мразот што се однесува до уличните трки во Македонија и регионов, откако од Комисијата за заразни болести доби зелено светло за одржување на настанот од 28 до 30 август.

Голема благодарност до Комисијата за заразни болести за начинот на комуникација и посветеноста заедно да го направиме тоа што е најголем приоритет за сите нас во овој момент, заштита, безбедност и сигурност на сите учесници на настанот.

– Одговорноста е голема. Охрид трчаТ ќе биде прва улична трка за оваа година во нашата земја и пошироко и навистина ни претставува голем мотив и предизвик, во вакви услови да го покажеме нашиот професионализам и визија за подоброто утре наше, на Охрид и на Македонија. – изјави директорот на трката, Иван Цветкоски.

Бројот на учесници е ограничен на 500, по 250 на полумаратонот (21 километар) и 250 за рекреативната трка на 5 километри. Пријавувањето е отворено до 23 август, 23 и 59 минути доколку претходно не се исполни предвидениот одобрен број за учество. Сите учесници кои ќе се пријават до 20 август ќе си имаат ексклузивно право да си имаат
име и презиме на стартниот број. Пријавувањето е на официјалната страна www.ohridtrcat.mk,  каде што има поделани
информации за се што е поврзано со четвртото издание на Охрид трчаТ.

Би можело да ве интересира

Затвореници се обиделе да силуваат 19-годишен струмичанец во охридскиот затвор

А1он

Значително опаѓа посетеноста во Охрид и туристичките населби на брегот на Охридското Езеро

Ана Ололовска

Помен за загинатите во бродската несреќа на Охридското Езеро

Ана Ололовска

Единаесет години од бродската несреќа на Охридското Езеро

Ана Ололовска

Иницијативата „5 до 12“ и школата Про баскет јуниор организираат Отворен ден за кошарка во Пештани

А1он

Второ издание на Балканскиот поетски камп за деца и млади во Охрид

Ана Ололовска