Арсенал постигна два гола за 3 минути и се пласираше во осминафиналната фаза на ЛЕ

Од:

Два доцни гола во траење од три минути, дело на Александре Лаказет и Букајо Сака, му донесе на Арсенал нерешено 2:2 на гостувањето кај Стандард (Лиеж) на последниот натпревар во групата „Ф“ во Лигата на Европа.

Така, „топџиите“ завршија на првото место во пласманот со 11 поени. Ајнтрахт (Франкфурт) заврши на второто место со 9, а Стандард заврши со 8 поени и беше елиминиран.

Арсенал не успеа да обезбеди пласман уште во минатото коло кога дозволија пораз на домашен терен од Ајнтрахт. Сепак, „топчиите“ ја држеа судбина во свои раце и ризикуваа да загубат само доколку бидат поразени со пет или повеќе голови разлика.

Се разбира, тоа тешко можеше да се случи, а привремениот менаџер Фредрик Љугнберг си дозволи да им даде одмор на речиси сите носители.

Од поискусните играчи, само Давид Луис, Сократ и Александре Лаказет беа меѓу стартните 11.

Резултати од Лига Европа:

Група А:

АПОЕЛ Никозија – Севиља 1:0
Карабак – Дуделанж 1:1

Група Б:

Динамо Киев – Лугано 1:1
ФК Копенхаген – Малме 0:1

Група Ц:

Базел – Трабзонспор 2:0
Хетафе – Краснодар 3:0

Група Д:

ЛАСК – Спортинг Лисабон 3:0
ПСВ Ајндховен – Розенборг 1:1

Група Е:

ЦФР Клуж – Селтик 2:0
Рен – Лацио 2:0

Група Ф:

Ајнтрахт Франкфурт – Виторија Гимараеш 2:3
Стандард Лиеж – Арсенал 2:2

Би можело да ве интересира

Да не беше Виљареал, само англиски клубови ќе играа во европските финалиња годинава

Жарко Настоски

ВИДЕО: „Фраерски“ потег на Мурињо, им аплаудираше на играчите на Динамо во нивната соблекувална

Жарко Настоски

(ВИДЕО) Сензација на Динамо Загреб: Адеми и Ристовски преку Тотенхем во четвртфинале на ЛЕ

Жарко Настоски

Наполи ја заврши сезоната во Европа, италијанскиот тим елиминиран од Гранада

Жарко Настоски

ВИДЕО: Елмас со Наполи обезбеди нокаут фаза во Лига Европа

Катерина Павлова-Николовска

Лига Европа: Адеми со Динамо ја мина групната фаза, Наполи и Елмас ќе бараат шанса во последното коло

Жарко Настоски