Англичаните бараат нов национален празник ако ја освојат титулата на ЕУРО2020

Од:

Повеќе од 100.000 Англичани се потпишаа досега на онлајн петицијата за прогласување национален празник доколку Англија ја освои титулата на ЕУРО2020 што, според законот, значи дека парламентот во Лондон е обврзан да расправа за барањето на иницијаторите.

Со петицијата, која осамна на интернет денеска и досега ја потпишаа 110.000 луѓе, се бара понеделник, 12 јули, да биде прогласен за национален празник во случај Англија, ден порано, за прв пат во својата историја да стане европски првак.

Натпреварот против Италија, в недела на „Вембли“ во Лондон за Англија ќе биде прво финале на завршните турнири по 1966 година, кога на истиот стадион ја освоија титулата светски првак.

Според британското законодавство, парламентот е обврзан да расправа за поднесени петиции со поддршка од најмалку 100.000 граѓани.

Би можело да ве интересира

Саутгејт ќе размисли дали би прифатил нов договор

Жарко Настоски

(ВИДЕО) Принцот Вилијам им посака среќа на Англичаните: „Цела нација е со вас“

Англија се избори за своето прво финале на европските првенства

Жарко Настоски

ЕУРО2020: Италија го продолжи победничкиот поход, трет пораз на Турција

Ландов

Енрике по ремито со Полска: Очекував повеќе од Шпанија

Ландов

Сите англиски навивачи на ЕУРО2020 ќе мора да имаат ковид-пасоши

Жарко Настоски