Обилниот снег на северот на Англија предизвика сообраќаен колапс и прекин на електричната енергија

Од:

Обилниот снег на северот на Англија ги принуди возачите да ја поминат ноќта во своите автомобили, а повеќе од 2.500 клиенти останаа без струја, соопштија денеска претставници на заедницата на Лејк Дистрикт во Амблсајд.

Камиони, наводно, биле заглавени во снегот, блокирајќи ги автопатиштата и многу возачи морале да најдат засолниште на нивната рута или да спијат во своите возила, пренесува АП.

Училиштата, црквите и извидничките колиби биле користени за да се обезбеди итно засолниште за спасените патници.

Би можело да ве интересира

На југоистокот на Австралија падна повеќе од половина метар снег

Стотици возови беа откажани додека се играше финалето на Европското првенство меѓу Англија и Шпанија

Горан Наумовски

Грозоморно убиство ја потресе Велика Британија: Со нож е убиен е 14-годишно девојче

Британија: Полицијата потврди дека човечките останки најдени во куфери во Бристол се на двајца мажи

Горан Наумовски

Пронајден е осомничениот за убиството на сопругата и двете ќерки на коментатор на Би-Би-Си

Сопругата и ќерките на познат новинар на Би-Би-Си убиени во напад во Лондон: Потрагата по напаѓачот се уште трае

Горан Наумовски