Обилниот снег на северот на Англија предизвика сообраќаен колапс и прекин на електричната енергија

Од:

Обилниот снег на северот на Англија ги принуди возачите да ја поминат ноќта во своите автомобили, а повеќе од 2.500 клиенти останаа без струја, соопштија денеска претставници на заедницата на Лејк Дистрикт во Амблсајд.

Камиони, наводно, биле заглавени во снегот, блокирајќи ги автопатиштата и многу возачи морале да најдат засолниште на нивната рута или да спијат во своите возила, пренесува АП.

Училиштата, црквите и извидничките колиби биле користени за да се обезбеди итно засолниште за спасените патници.

Би можело да ве интересира

На Алјаска падна повеќе од 2,6 метри снег, се урнаа покриви на згради

Слаб снег на Попова Шапка, Маврово, Плетвар и Ѓавато

Во Норфолк: Четиричлено семејство пронајдено мртво, таткото и мајката се прободени во вратот

Горан Наумовски

Студен бран во Македонија и дел од регионот

А1он

(ВИДЕО) Полицајци помагаат на старица да помине замрзната улица во Белград

А1он

(ВИДЕО) Снег ја зафати Србија: Се очекува да наврне до 20 сантиметри, завеан е и автопатот Милош Велики

А1он