(ВИДЕО) Голем пожар во Саутемптон, клубот го одложи вечерашниот натпревар

Од:

Голем пожар го зафати кругот во близина на стадионот „Сент Мери“ на југот на Англија, во пресрет на вечерашниот важен натпревар против Саутемптон. Би-би-си објави дека сите луѓе кои биле во близина биле предупредени преку звучници и од нив било побарано да се евакуираат.

Пожарникарите се на терен и се борат со пожарот, додека вработените во магацинот ги отстрануваат купиштата палети во близина на огнот. Како што јави Би-Би-Си, пожарот гори во фабрика лоцирана во непосредна близина на стадионот.

„Фудбалскиот клуб Саутемптон со жалење објави дека вечерашниот натпревар против Престон Норт Енд е одложен. Одлуката е донесена по консултациите со локалните власти и службите за итни случаи по големиот пожар во зградата веднаш до стадионот Сент Мери. Инцидентот предизвика значително нарушување во областа, бидејќи патиштата околу стадионот остануваат на место додека противпожарните екипи продолжуваат да се справуваат со ситуацијата. Благодарни сме за соработката помеѓу Престон и ЕФЛ, и иако го цениме разочарувањето на навивачите, се надеваме дека тие ја разбираат потребата да ја стават безбедноста на навивачите и персоналот на двата клуба на прво место. Натпреварот ќе биде одложен за нов термин кој ќе биде навремено објавен, а сите билети за вечерашниот натпревар ќе важат за презакажаниот натпревар“, стои во соопштението на веб-страницата на купот.

Би можело да ве интересира

Маж од Буенос Аирес усмрти три жени, четвртата се бори за живот

Во Белград: Две лица се избодени со нож, жена е повредена во пожар

Серијата апсења низ Англија, тројца мажи се обвинети за шпионажа

Се запали локомотива во Гевгелија

Пожар во Дом за стари лица во струмичко Банско, нема повредени

Предраг Петровиќ

Изгореа 20 станбени и комунални згради во југоисточната руска република Бурјатија