Медицинската сестра која уби седум бебиња во Британија осудена на доживотен затвор

Од:

Откако беше прогласена за виновна минатата недела, медицинската сестра Луси Летби, која уби седум бебиња во Британија, денеска е осудена на доживотен затвор, јави Би-Би-Си.

Оваа судска пресуда го прави Летби најголемиот убиец на бебиња во модерната британска историја.

Луси Летби (33) беше осудена за убиство на пет момчиња и две девојчиња и обид за убиство на уште шест новороденчиња во болницата Грофицата од Честер додека работела на ноќни смени во 2015 и 2016 година.

„Суровоста и пресметливоста на вашите постапки беа навистина ужасни“, рече судијата за време на изрекувањето на пресудата.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Голем пожар во Саутемптон, клубот го одложи вечерашниот натпревар

Во Норфолк: Четиричлено семејство пронајдено мртво, таткото и мајката се прободени во вратот

Горан Наумовски

Осудена вдовицата на францускиот сериски убиец чии жртви биле девојчиња и млади жени

Обилниот снег на северот на Англија предизвика сообраќаен колапс и прекин на електричната енергија

Горан Наумовски

Путин го помилува сатанистот кој изеде четворица студенти

А1он

Убил жена и 22 години се криел во џунгла додека не застари случајот