Андреа Пирло официјално тренер на „Старата дама“

Од:

Андреа Пирло и официјално стана нов тренер на Јувентус. Италијанскиот фудбалски шампион вечерва потврди дека 41-годишниот поранешен фубалер на клубот потпиша договор со важност до 2022 година.

За Пирло, ова ќе биде прво искуство во тренерската кариера. Пред само неколку недели, тој беше назначен за главен тренер на младинскиот тим (до 23 години) на Јувентус.

Пирло е светски првак во 2006 година со италијанската репрезентација. Играше за Јувентус од 2011 до 2015 година. Како дел од тимот, тој стана четирикратен шампион на Италија, го освои Суперкупот двапати и националниот Куп еднаш.

Би можело да ве интересира

Почина поранешниот македонски кошаркарски селектор Јанко Луковски

Горан Наумовски

Јувентус бара замена за Душан Влаховиќ

Предраг Петровиќ

За Милан против Јувентус ќе брани 41 годишен голман

Предраг Петровиќ

Марсеј остана без тренер

Предраг Петровиќ

Драма во Словенија: Тренер изгуби свест на натпревар, лекарите се бореа за неговиот живот

(ВИДЕО )Навивачите на Јувентус упаднаа на теренот со порака: Не го сакаме Лукаку

Предраг Петровиќ