Земјотрес во Корча почувствуван и во земјава

Од:

Земјотрес чиј епицентар се наоѓа 165 километри југозападно од Скопје, а потекнува од пограничното епицентрално подрачје Корча, Албанија, попладнево е почувствуван во земјава.

Ккао што соопшти Сеизмолошка опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, земјотресот е регистриран денеска во 17 часот и 35 минути.

Земјотресот е со 3.5 степени по Рихтер, а бил почувствуван во југозападните делови во земјава со интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала.

Би можело да ве интересира

Земјотрес од 5,5 степени го погоди Таџикистан

Мажите во Албанија живеат пократко и емигрираат повеќе во однос на жените

А1он

Во Албанија заразени 110 деца со Ковид-19, најмалото е едномесечно бебе

А1он

Хоти и Рама на средбата во Тирана се договорија за три стратешки проекти

А1он

Албанија ќе биде потпретседател на 75-та седница на Генералното собрание на ОН

Ана Ололовска

Се намалува бројот на новозаразени од коронавирус во Албанија

А1он