Земјотрес во Босна, почуствуван во Сплит и Дубровник

Од:

Земјотрес со јачина од 4,9 степени утрово во 8 часот и 7 минути ја погоди Херцеговина, информира Сеизмолошката служба.

dobivaj vesti na viber

Епицентарот бил на 10 километри од Широки Бријег и 24 километри од Мостар, јавува EMSC.

Земјотресот бил почувствуван и во Сплит, Дубровник и Макарска, според веб-страницата ЕМСЦ. Дубровник и Сплит се оддалечени околу 100 километри од епицентарот, Макарска на околу 50 километри.

Медиумите во БиХ јавуваат дека земјотресот бил почувствуван и во Сараево и Зеница.

Би можело да ве интересира

Земјотрес во Анталија

Силен земјотрес го погоди Хондурас

Земјотрес во Косово почувствуван во Скопје и околината

САД ќе ја поддржат секоја одлука што ќе ја донесе Високиот претставник во БиХ

На 59-годишнината од земјотресот, Гаревски им даде нова можност на скопјани да опишат што преживеале

Маја Илиевска-Пачемска

Владина делегација положи свежо цвеќе на споменикот на жртвите од катастрофалниот земјотрес во Скопје