Вучиќ: Се планира општ напад на северот на Косово, одговорот ќе биде брз и решителен

Од:

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва се сретна со специјалниот претставник на Европската Унија за дијалогот меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, на кого му ги пренесе информациите дека власта на Косово планира општ напад на Србите на Косово до 1 октомври годинава.

dobivaj vesti na viber

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека од денеска има целосна промена на состојбата во Србија, како и на територијата на Косово.

„Ние сме секогаш подготвени за дијалог, додека некои други никогаш не биле подготвени за суштински разговор и имаат поддршка од западните сили“, рече тој.

„Тие се целосно поддржани од ОБединетото Кралство и од Германија“, рече Вучиќ.

„Тие донесоа две одлуки во нивните привремени институции. Едната е за забрана за влез со лични карти во покраината, а другата е одлука со единствена цел да се протераат Србите од северот, да се создаде нова „Олуја“ и со години да се води кампања за неа принудувајќи ги Србите да ги прифатат нивните регистарски таблички“, рече тој.

Претседателот рече „дека властите на лажната држава сметаат на Србите да го напуштат северот, а Србија со години трпи лаги од Западот и Приштина“.

„Не е мој проблем што мислат дека сме глупави, туку што мислат дека се многу паметни.

Претседателот рече дека кога станува збор за Украина, устите на сите се полни со територијален интегритет, а кога се споменува Резолуцијата 1244, многумина гледаат во далечина како да не разбираат за што се работи.

„Овде е јасно дека нема дијалог и разговори. Ќе има многу проблеми. Ние секогаш ќе се трудиме да го зачуваме мирот, но другите не го сакаат тоа, не само Албанците од Косово, туку и нивните ментори“, рече Вучиќ.

„Разговарав со претставниците на Српската листа, нема повеќе да толерираат. Нема да толерираат упад на нивните единици. Дадоа рок, а Приштина планира генерален напад на северот на Косово во октомври 1. И народот треба да го знае тоа“, додаде тој.

„Знаете, тие велат дека Косово за нив е независна држава. И јас прашувам каде го пишува тоа, во кој акт на ОН. Тој најави дека доколку има напад на Србите на Косово одговорот ќе биде брз и решителен. Вучиќ појасни дека нема намера да интервенира воено, но ја предупреди меѓународната заедница да размисли три пати до наесен дали е сигурна дека сака да го поддржи овој потег на Приштина.

Би можело да ве интересира

Србија повторно се задолжува: Овој пат 340 милиони евра

А1он

Повредени од несреќата со српски автобус во Бугарија ќе бидат префрлени до границата со Србија, возачот на автобусот останува во притвор

Борел: Нема договор меѓу Србија и Косово, но ова не е крај на приказната

Катерина Павлова-Николовска

Возачот на српскиот автобус кој се преврте во Бугарија останува во притвор

Катерина Павлова-Николовска

Меџидиев: Нема опасност по животот на децата повредени во несреќата со српскиот автобус на автопатот „Тракија“

А1он

Две од српските деца повредени во несреќата на автопат во Бугарија утре со хеликоптери ќе бидат пренесени во Србија

Ана Ололовска