Вучиќ: Немам илузии во врска со брзото влегување на Србија во ЕУ

Од:

Српскиот претседател Александар Вучиќ синоќа изјави дека нема илузија во врска со брзото влегување на Србија во Европската унија и додаде дека е важно земјата да остане на европскиот пат. Тој на прес-конференција во Љубљана рече дека предлогот на Словенија е сите земји од Западен Балкан да станат членки на ЕУ до 2030 година, но дека европските лидери нема да го прифатат тоа.

„Со текот на годините научивме дека треба да се грижиме за себе, да го разбереме нашето секојдневие и нивните потреби. Проширувањето кон Западен Балкан не е доминантна и не е популарна тема“, рече Вучиќ на прашањето што очекува од Самитот ЕУ-Западен Балкан.

Би можело да ве интересира

Почина Милутин Мркоњиќ

Ана Ололовска

Маричиќ: Одложувањето на почетокот на преговорите со ЕУ ќе има негативно влијание не само врз Македонија, туку до целиот регион

Вучиќ по средбата со Путин: Добивме неверојатна цена за гасот

А1он

Во Србија од идната година ќе се плаќа данок за возила сразмерно со пазарната вредност

А1он

ВИДЕО: Експлозија силна како земјотрес во близина на Белград, има мртви и исчезнати

А1он

Вучиќ и Сијарто го означија почетокот на изградбата на пругата Нови Сад – Келебија

А1он