Вучиќ и Церар: Србија и Словенија се за европска перспектива на Западен Балкан

Од:

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска имаше средба со министерот за надворешни работи на Словенија, Миро Церар.

Како што пренесува Танјуг, Вучиќ и Церар разговарале за интензивирање на севкупната билатерална соработка, особено во областа на економијата, како и за регионалните односи и процесот на евроинтеграција на Србија.

Двајцата соговорници истакнаа дека и двете држави се заинтересирани за одржување на стабилноста на Западен Балкан, за неговата европска перспектива, како и за продолжување на дијалогот на сите нивоа, соопшти Канцеларијата за соработка со медиумите на Претседателот на Србија.

Би можело да ве интересира

Уапсен амбасадорот на Азербејџан во Србија, Црна Гора и БиХ поради проневера на пари

А1он

Најголем дел од новозаболените во Словенија се увезени случаи на Ковид-19 од Хрватска

А1он

Помпео и во Словенија ја обвини Кина дека се обидува да ги контролира луѓето и економиите

А1он

НИН: Финансиер на партијата на Вучиќ извезувал оружје во Ерменија преку Маршалски Острови

А1он

Србија воведува задолжителен Ковид-19 тест за влез во земјата

Искра Манојлоска

Нема да има кабинетска настава во Србија, учениците ќе носат маски и ќе има повеќе модели на образовниот систем

А1он