Во Турција уапсени 15 оперативци на Мосад

Од:

Турција уапси 15 лица осомничени дека работеле за израелската разузнавачка служба Мосад на турска територија, објави денеска весникот Сабах.

Весникот наведува дека осомничените се уапсени пред две недели, и тие на Мосад и давале информации за турски државјани и странски студенти, кои евентуално би работеле во воената индустрија.

Израелските медиуми објавија дека сите приведени се Арапи, а апсењето го спровела турската Национална разузнавачка организација (МИТ) по една година контраразузнавачка работа.

Сабах наведе дека осомничените биле следени една година и се покажало дека за тоа време биле ангажирани во шпионажа фокусирана на Палестинците во Турција. Шпионската мрежа ги споделила информациите до кои дошла со Мосад за десетици илјади долари и евра.

Се очекува обвинение против осомничените, кои наводно биле поделени во пет групи од по три члена, и дејствувале во четири турски провинции, и сите биле уапсени на 7 октомври.

Би можело да ве интересира

Турската централна банка интервенираше, лирата закрепна

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Расте бројот на жртвите од невремето во Истанбул, мајка загина штитејќи си го синот кога падна покрив врз нив

Ана Ололовска

Земјотрес од 5,1 по Рихтер го погоди западниот дел од Турција

Ана Ололовска

Четворица загинати во невремето во Истанбул

А1он

ВИДЕО: Катастрофално невреме во Истанбул, летаат покриви од згради и фасади, има и мртви

А1он

„Сбербанк“ најавува уште еден кредит за нуклеарката во Турција

Ана Ололовска