Во Србија рекордни 8.000 заразени и 48 починати во последниот ден

Од:

Во Србија во последните 24 часа се регистрирани нови 7.999 заразени со коронавирусот, што е највисока бројка досега во еден ден.

Во исто време, од последиците на Ковид-19 починале уште 48 пациенти, соопштија здравствените власти во земјата.

Во изминатите 24 часа се тестирани 22.837 луѓе, а позитивни биле нешто повеќе од 35 отсто од тестовите.

269 пациенти во српските болници се приклучени на респиратор.

Би можело да ве интересира

Секој четврти Русин веќе е отпорен на ковид-19, тврди функционерката Попова

Жарко Настоски

Тренерот на ПСЖ Покетино се зарази со коронавирус

Жарко Настоски

Можеби никогаш нема да го најдеме „нултиот пациент“, велат од СЗО

Жарко Настоски

ВИДЕО: Српскиот епидемиолог Кон се разлути: Јас не сум ничиј подопашник!

Жарко Настоски

Во Косово нови седуммина починати, 296 заболени и 526 излекувани од Ковид-19

Жарко Настоски

Дејвид Кеслер ќе ја предводи програмата за вакцинација во САД, одлучи Бајден

Ана Ололовска