Во Србија над 40 починати од Ковид-19, рекорден број новозаразени

Од:

Рекордни бројки на заразени и починати од комппликации предизвикани од коронавирусот се забележани во последните 24 часа во Србија, а здравствените власти ситуацијата ја оценуваат како критична.

Во изминатиот ден се направени рекордни 22.231 тестови, соопшти Институтот за јавно здравје во Белград.

Во однос на бројот на тестирани, процентот на позитивни резултати изнесува 34.09 отсто.

223 пациенти кои се лекуваат од Ковид-19 се ставени на респиратор, соопштија здравствените власти.

Би можело да ве интересира

599 нови случаи на Ковид-19 во Хрватска

Ана Ололовска

Министерката за здравство со „магија“ се бореше против коронавирус, па се зарази

Ана Ололовска

10.000 жители на Хонг Конг ќе останат дома додека не бидат тестирани сите

Ана Ололовска

Во Италија намалена брзината на ширење на коронавирусот

Ана Ололовска

Мелбурн 17-ти ден без случаи на Ковид-19, во пресрет на „Австралија Опен“

Ана Ололовска

Повеќе од 100 припадници на американската Национална гарда се позитивни на Ковид-19

Ана Ололовска