Во превртениот полски автобусот имало 3 свештеници и 6 калуѓерки

Од:

Во сообраќајната несреќа што се случи утринава околу 5.35 часот на автопатот А4 во правец кон Загреб, меѓу Јарек Бишашки и Подворац каде полски автобус излета од патот, загинаа 12 лица, а 31 се повредени, од кои дел потешко, соопшти хрватскиот министер за полиција Давор Божиновиќ.

Во несреќата на лице место загинале 11 лица, а 32 се згрижени во болниците во Вараждин, Загреб и Чаковец.

– За жал, во меѓувреме почина уште едно лице кое беше згрижено во болница, така што во овој момент имаме 12 лица кои ги загубија животите во оваа сообраќајна несреќа – додаде Божиновиќ.

Станувало збор за група која планирала да оди на аџилак во Меѓугорје, рече министерот и додаде дека за несреќата бил информиран премиерот Андреј Пленковиќ.

Според информациите на полските медиуми, меѓу патниците во автобусот имало 3 свештеници и 6 калуѓерки.

Би можело да ве интересира

Во автобуска несреќа во Австралија загинаа десет лица

Зад волан почина возач на ГСП, во несреќата има повредени патници

Горан Наумовски

Во автобуска несреќа во Мексико загинаа 15 лица, 47 се повредени

Горан Наумовски

Седум жртви во автобуската несреќа во Шпанија

Деветнаесет лица загинаа во Египет при пад на автобус во канал

Горан Наумовски

Случај „Беса транс“: Причините за несреќата се знаат, сега Бугарија бара роднините да кажат зошто загинатите патувале со автобусот

Горан Наумовски