Во превртениот полски автобусот имало 3 свештеници и 6 калуѓерки

Од:

Во сообраќајната несреќа што се случи утринава околу 5.35 часот на автопатот А4 во правец кон Загреб, меѓу Јарек Бишашки и Подворац каде полски автобус излета од патот, загинаа 12 лица, а 31 се повредени, од кои дел потешко, соопшти хрватскиот министер за полиција Давор Божиновиќ.

dobivaj vesti na viber

Во несреќата на лице место загинале 11 лица, а 32 се згрижени во болниците во Вараждин, Загреб и Чаковец.

– За жал, во меѓувреме почина уште едно лице кое беше згрижено во болница, така што во овој момент имаме 12 лица кои ги загубија животите во оваа сообраќајна несреќа – додаде Божиновиќ.

Станувало збор за група која планирала да оди на аџилак во Меѓугорје, рече министерот и додаде дека за несреќата бил информиран премиерот Андреј Пленковиќ.

Според информациите на полските медиуми, меѓу патниците во автобусот имало 3 свештеници и 6 калуѓерки.

Би можело да ве интересира

Првите проблеми во истрагата за полскиот автобус: Тахографот е уништен, брзината не можеше да се прочита

Горан Наумовски

Истрагата утврди: Возачот изгубил контрола над автобусот од Полска

Црн епилог: Четворица загинати и осумина повредени во сообраќајката во Бугарија

Горан Наумовски

Сите настрадани во автобуската несреќа во Хрватска се полски државјани, соопшти полското МВР

(ВИДЕО) Се зголемува бројот на загинатите и повредените во автобуската несреќа во Хрватска

Горан Наумовски

Романски автобус излетал од пат во Бугарија, тројца загинати

Горан Наумовски