Во автобуска несреќа во Австралија загинаа десет лица

Од:

Десет лица загинаа вчера во сообраќајна несреќа што се случи во регионот Хантер, во австралиската држава Нов Јужен Велс. Сите загинати биле во автобусот кој излетал од патот кај кружен тек. Несреќата се случила недалеку од градот Грета кога автобусот се враќал од свадбена веселба.

Возачот на автобусот, 58-годишниот Брет Ендрју Батон, ја преживеа несреќата и е пренесен во болница. Според првите резултати од полициската истрага Батон возел пребрзо во магла. Тој е уапсен и обвинет за повеќе точки за опасно возење и невнимание.

„Тој ја изгуби контролата над возилото. Очигледно, брзината беше преголема за да го помине тој кружен тек“, изјави локалниот функционер Дејвид Вадел.

Ниту една жртва се уште не е официјално идентификувана.

Би можело да ве интересира

На југоистокот на Австралија падна повеќе од половина метар снег

Австралиец обвинет за подметнување пожар во куќа во кој загинаа неговите три деца

Автобуска несреќа во Турција, двајца загинати, 35 повредени

Шестмина повредени во автобуска несреќа во Србија

Горан Наумовски

ВИДЕО: Авион со заглавени тркала слета на аеродром во Австралија

Катерина Ѓуровски

Момчето кое уби епископ е обвинето за тероризам, oдлучија обвинителите од Сиднеј