Најмалку пет лица загинаа во автобуска несреќа кај Лајпциг

Од:

Најмалку пет лица загинаа кога автобус излетал од патот и се превртел на автопатот А9 во близина на Лајпциг, Германија.

„Пет лица загинаа во инцидентот“, потврдил за Билд портпаролот на полицијата Олаф Хоуп.

Автобусот сообраќал кон Минхен кога утрово околу 9:45 часот се случила несреќата.

Од засега непознати причини автобусот излетал од автопатот и се превртел.

Засега нема информации за идентитетот на починатите.

Автопатот А9 е целосно затворен во двата правци.

Би можело да ве интересира

Германија го повика турскиот амбасадор на разговор поради прославата на Демирал на ЕУРО

Катерина Ѓуровски

Автобуска несреќа во Турција, двајца загинати, 35 повредени

Судир меѓу полицијата и демонстрантите на конгресот на АфД, не се знае дали има повредени

Горан Наумовски

Се зголемува бројот на антисемитски инциденти во Германија

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Во Германија: Полиција влезе во училишна зградата, учениците затворени во училниците

Горан Наумовски

ВИДЕО: Во Данска се гради најголемиот подводен тунел во светот