Во Истанбул продолжуваат протестите, во Анкара полицијата растерува демонстранти

Од:

Демонстрантите во Истанбул денеска соопштија дека нема да се повлечат од паркот Гези, кој е центар на двонеделните антивладини протести, додека полицијата во Анкара со водени топови и солзавец растерува група која во текот на ноќта поставила барикади во близина на зградата на турскиот Парламент.

– Го продолжуваме отпорот и ќе се спротивставиме на секоја неправда која се случува во нашата земја, соопшти главната група која ги претставува демонстрантите.

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган се согласи за прекин на спорниот план за реконструкција на паркот Гези, кој беше повод за почеток на протестите, повикувајќи ги демонстрантите да си заминат во своите домови.

Тој повика мала делегација од демонстрантите да ги убеди илјадниците останати да се повлечат од паркот.

Би можело да ве интересира

Турција ги отфрла критиките на ОН за Кипар

Ана Ололовска

Вучиќ му одговори на Ердоган дека ќе се бори ако дојде до лобирање за признавање на Косово

Ана Ололовска

Блинкен: Акциите на кипарските Турци во Вароша се провокативни и неприфатливи

Ана Ололовска

Грчко МНР: Турција да запре со провокациите на Кипар и да се усогласи со меѓународното право

Ана Ололовска

Ердоган: Веднаш можеме да го преземеме управувањето со аеродромот во Кабул, доколку САД не поддржат

Ана Ололовска

Инцидент меѓу турски и кипарски патролен брод

Ана Ололовска

Leave a Comment

eight + three =