Во Хрватска уапсени четворица Хрвати, еден Македонец и еден Србин поради шверц на дрога

Од:

Хрватската полиција разоткри шестчлено злосторничко здружение чии членови, меѓу кои еден Македонец и еден Србин, се обвинети дека од септември минатата година шверцувале хероин во Хрватска, а потоа го продавале на наркопазарот во окрузите Истра, Загреб и Сплитско-далматинската жупанија, јави хрватската новинска агенција ХИНА.

dobivaj vesti na viber

При апсењето од осомничените одземени се 3,9 килограми хероин.

Полицијата сомничи 43-годишен државјанин на Северна Македонија, 59-годишен државјанин на Србија и четворица хрватски државјани на возраст од 66, 49, 47 и 42 години за неовластено производство и тргување со дрога како дел од злосторничко здружување.

Осомничените набавувале хероин од една земјите од Југоисточна Европа, па го прошверцувале на територијата на три хрватски жупанија.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Земјотрес во близина на Риека

Ана Ололовска

Хрватски пратеник искина хартија со буквата „З“

А1он

Хрватска има половина милион повеќе гласачи од жители

Претседателот на хрватскиот Сабор: 17 земји се пријавија да ги обучуваат украинските војници, не сме само ние

А1он

Украинците ќе се обучуваат во Хрватска: Ќе го победиме чопорот руски убијци и силувачи

А1он

Нехамер: Австрија го поддржува влезот на Хрватска во шенген зоната