Во Црна Гора тридневна жалост поради трагедијата во Цетиње

Од:

Во Црна Гора е тридневна жалост поради масакрот во Цетиње каде вчера беа убиени 11 лица, меѓу кои и напаѓачот.

dobivaj vesti na viber

Согласно одлуката која црногорската влада ја донесе синоќа, денови на жалост се сабота, недела и понеделник, 13, 14 и 15 август. По повод тридневната жалост знамињата ќе бидат спуштени на половина копје на сите згради на државните органи и зградите на органите на локалната самоуправа и јавните институции.

На ден на жалост нема да се одржуваат јавни, културно-забавни програми на јавни места, а музика нема да се пушта во угостителските објекти. Електронските и другите медиуми се должни да ја приспособат својата програмска содржина за да го одбележат денот на жалост.

„Поради невидениот трагичен настан, што резултираше со загуба на животи на црногорски граѓани, Владата донесе одлука да прогласи тридневна жалост на територијата на цела држава Црна Гора“, се наведува во образложението на одлуката.

Во населбата Медовина во Цетиње, 34-годишен маж отвори оган врз сограѓани и уби 10 лица меѓу кои и две деца, додека шестмина се ранети. Напаѓачот пукал и кон полицијата, а во пресметката бил убиен од сограѓанин.

На трагедијата и претходела семејна расправија.

Би можело да ве интересира

Совет на ЕУ: Црногорските политички актери да се воздржат од продлабочување на институционалната криза

А1он

Билчик: Црна Гора е во длабока криза, потребни се избори

А1он

Сопругата на Мило Ѓукановиќ под лупа на Антикорупциска: Стајлингот и чини повеќе од пријавената плата

А1он

Со гласови на членовите на победничкото мнозинство ИК на Подгорица ги усвои конечните резултати од локалните избори

Ѓукановиќ: Воведувањето на Црна Гора во Отворен Балкан е еднакво на велепредавство

А1он

Ескобар: Црна Гора итно да се фокусира на изборот на судии во Уставниот суд и на предвремени избори

Ана Ололовска