Во Црна Гора казна и до 20.000 евра за пушење во затворен простор

Од:

Црногорскиот Закон за ограничување на употребата на тутунски производи, според кој ќе биде забрането пушењето во затворен простор, денеска стапува во сила, а за прекршителите предвидена е казна и до 20.000 евра.

Законот со кој се забранува употреба на тутунски производи во јавни затворени простории, освен во казината, беше едногласно усвоен на 31 јули.

Со новиот закон не е дозволено пушење во која било просторија или дел каде се конзумира храна и пијалаци.

Би можело да ве интересира

Црна Гора ја потврдува припадност кон НАТО

Ана Ололовска

Земјотрес ја погоди Црна Гора

Ана Ололовска

Црногорски бизнисмен донира два милиона евра за Албанија

Лековите во Црна Гора се три пати поскапи отколку во регионот

Ана Ололовска

Турски бизнисмен носи такси возила „Тесла“ во Подгорица

Ана Ололовска

Црна Гора: Аналогниот сигнал оди во историјата, од денеска HD

Ана Ололовска