Во Анкара состанок на министрите за надворешни работи на Турција, Романија и Полска

Од:

Министрите за надворешни работи на Турција, Романија и Полска, денеска ќе одржат средба во Анкара со цел политичко-воени консултации, соопшти турското Министерство за надворешни работи, јави агенцијата Анадолија.

– На средбата ќе се оценува исходот од состанокот на министрите за надворешни работи на НАТО, кој беше одржан во Вашингтон на 4 април 2019 година, по повод 70-годишнината на НАТО, и ќе бидат разгледани и подготовките за самитот на лидерите кој ќе се одржи до крајот на оваа година, се вели во соопштението на Министерството.

Во документот се додава и дека турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу, заедно со неговиот романски колега Теодор Малескану и полскиот колега Јацек Чапутович, ќе разговараат и за соработката во областа на одбраната и безбедноста, јави Анадолија.

Би можело да ве интересира

Пороен дожд го зафати Истанбул, едно лице почина

Од следната недела ќе почне со работа турско-американскиот оперативен центар

Анкара: До крајот на август или во септември – втора испорака на С-400

Експлозија во склад со муниција на турско-сириската граница

Оџалан: За една недела можам да го решам судирот меѓу Турција и Курдите

Чавушоглу: Договорот за зоната за безбедност во северна Сирија е добар почеток