(ВИДЕО) Вучиќ оставен сам во Прага: Ердоган, Орбан ниту Макрон не го поканија да им се придружи

Од:

Шефот на српската држава Александар Вучиќ вчера пристигна во Прага за, како што објавија прорежимските медиуми, да им ја „исцица вистината од лицето“ на европските лидери. Српската премиерка Ана Брнабиќ изјави дека Вучиќ ќе биде „сам против сите“ и дека ќе ја покаже „сета сила на своите аргументи“ на самитот на европската политичка заедница.

dobivaj vesti na viber

Демонстрацијата на аргументи, судејќи според снимките од Прага, не помина како што очекуваше претседателот. Иако тврди дека е добредојден гостин и пријател на светските лидери, тие очигледно не сакале да се дружат со него, па Вучиќ слободното време го поминувал сам, на паузите меѓу важните состаноци.

Ниту пријателот Ердоган, ниту Орбан, ниту Макрон, ниту претседателот на Азербејџан Илхам Алиев не се сетија да го поканат српскиот претседател Александар Вучиќ да им се придружи.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, учествува на дводневниот самит на Европската политичка заедница во Прага.

Како што е најавено, на состаноците ќе се разговара за војната во Украина и нејзините последици за Европа.

Состанокот на европските лидери во главниот град на Чешката Република претставува чекор кон официјализирање на идејата на францускиот претседател Емануел Макрон за формирање европска политичка заедница.

Би можело да ве интересира

Макрон оди кај Бајден со јасни барањa: „Ако не ги исполни, Европа се соочува со тежок избор“

(ВИДЕО) Вучиќ облече бел мантил и направи батерија: Горд сум што научив нешто ново

А1он

Вучиќ: Испаднав најглупавиот претседател на светот

А1он

Макрон планира да го блокира назначувањето на Валас за нов генерален секретар на НАТО

Ана Ололовска

Афера МекКинзи: „Не се плашам од ништо“, вели Макрон, кој не мисли дека е во „срцето на истрагата“

Вучиќ: Го цениме активниот пристап на Франција во косовскиот проблем

А1он