Вучиќ објави пост за Фицо, па уследија закани по неговиот живот

Од:

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, на својата сметка на социјалната мрежа Х објави за ранувањето на словачкиот премиер Роберт Фицo, кој денеска беше застрелан во близина на Братислава.

– Шокиран сум од атентатот на Роберт Фицo, голем пријател на Србија и на мене лично. Драг мој пријателе, се молам за тебе и за твоето здравје – напиша претседателот на Србија, а неговата објава им послужи на поединци да упатат страшни закани до Вучиќ.

-Тоа беше проба за атентат врз вас – е една од најскандалозните закани што се појавија под споменатата функција на претседател на Србија.

Меѓу страшните закани беше и оваа:

-Сега нема веќе мачкање очи на газда Путко, нема веќе бојадисување, треба да си ги исполниш ветувањата и да пуштиш галама, инаку вака ќе читаме за тебе.

Словачкиот премиер Роберт Фицо е ранет денеска во обид за атентат во градот Хандлова, во близина на Братислава. Фицо е пренесен во болница во тешка состојба и лекарите се борат за неговиот живот. Напаѓачот е уапсен, а некои медиуми наведуваат дека се работи за познат писател (71) од Словачка.

Би можело да ве интересира

Русија: Атентатот врз Роберт Фицo е извршен затоа што не им се допаѓа на „либералните елити“

Горан Наумовски

Состојбата на Фицо е стабилна со благо подобрување

Вучиќ во ОН: Вистината не е еднострана, резолуцијата ќе стави белег на челата на жртвите

Горан Наумовски

Словачките власти истражуваат дали атентаторот на Фицо имал помошник

Горан Наумовски

Роберт Калињак: Состојбата на словачкиот премиер Фицо е стабилна

Вучиќ: Ќе бараме резолуција за страдањата на Србите во Јасеновац

Горан Наумовски