Вучиќ: Србија и Кина напорно работеa за да ги развијат односите

Од:

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска изјави дека Србија и Кина напорно работеле за да ги развијат односите и повтори дека за време на разговорот со кинескиот претседател Си Џинпинг, можел многу да научи, да слушне работи и да создаде надеж дека може да се направи многу повеќе.

По размената на потпишаните договори, тој го цитираше Кси кој рече дека среќата не паѓа од ведро небо, дека мора да бидеме приземни и да работиме напорно, што е најголемата доблест.

„Чест ми е да бидам домаќин. Најмногу го поканив да ја посети Србија, да дојде двапати во толку мала земја за осум години и не можеш да не бидеш среќен. Иако тоа беше потесен, неформален формат на разговорот, моите колеги рекоа дека никогаш не слушнале дека некои разговори биле толку суштински и длабоко посветени на нашите односи и анализирани“, рече Вучиќ.

Би можело да ве интересира

Силен земјотрес ја погоди Кина

НАТО и се закани на Кина

Најмалку четири лица се исчезнати во поплавите во Кина

„Фајненшл тајмс“: Србија го добива најголемиот рудник за литиум во Европа

Адидас истражува случај на корупција во Кина, проценет на стотици милиони евра

A1on

„Војната“ помеѓу ЕУ и Кина официјално започна