Макрон и честита на Сиљановска Давкова: Се отвора нова страница кај нашите македонски пријатели

Од:

Францускиот претседател Емануел Макрон и честита на Гордана Сиљановска Давкова за изборот на претседателка на државава.

-Се отвора нова страница кај нашите македонски пријатели. Ја поздравувам храбрата посветеност на Стево Пендаровски, а на Гордана Силјановска Давкова ѝ ги упатувам моите срдечни честитки за изборот за Претседател, напиша Макрон во објавата на неговата Фејсбук страница.

Макрон во својата објава додава дека Франција останува на страната на Северна Македонија за да ја придружува во реформите и нејзината европска иднина.

Сиљановска Давкова, исто така во објава на Фејсбук, се заблагодари на честитката на францускиот претседател.

-Претседателе Макрон, Ви благодарам за честитките! Франција, како една од земјите основачи на ЕУ има најважна улога и одговорност за успех на европскиот проект. Вашата поддршка се надевам ќе го отвори патот на Македонија кон Европа, а она што можам да се заложам е дека ќе градам консензус за реформи кои ќе им овозможат на македонските граѓани да живеат европски, наведува Сиљановска Давкова.

Воедно, додава таа во објавата, како две пријателски земји во мојот мандат ќе работам на зајакнување на билатералните односи, особено економската, културната и научната размена.

Би можело да ве интересира

Макрон: Обидот за атентат врз Трамп е трагедија за демократијата

Макрон: Германија и САД се главните противници на Украина да влезе во НАТО

Макрон ги повика гласачите да се соберат зад „републиканските и демократски“ кандидати во вториот круг

Прелиминарните резултати од изборите во Франција: Десничарите доминираат, потоп на партијата на Макрон

Предраг Петровиќ

Макрон: Војната во Украина е глобален проблем

Макрон: Франција се соочува со многу сериозен историски момент пред изборите