ВИДЕО: Снимките од дрон најдобро покажуваат што остана од турскиот град по разорниот земјотрес

Од:

Снимките од воздух покажуваат како изгледа турскиот град Елазиг по катастрофалниот земјотрес со јачина од 6,8 степени по Рихтер.

Уништени се бројни згради, а загинаа 20 лица, од кои 13 во Елазиг. Најмалку илјада луѓе се повредени.

Епицентарот на земјотресот што предизвика голема материјална штета е регистриран во провинцијата Елазиг, околу 550 километри источно од главниот град Анкара.

По овој земјотрес, регистрирани се уште 60 последователни земјотреси со помал интензитет.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Турција: Најмалку осум загинати во земјотресот, 21 повреден

Ана Ололовска

Земјотрес од 6,7 по Рихтер на границата меѓу Иран и Турција

Ана Ололовска

Ердоган: Турција ќе дејствува поодлучно во Сирија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Лансирани ракети кон руски Сухој над Идлиб, пилотот успеа да ги избегне

Предраг Петровиќ

Ердоган: Тоа што се случува во Идлиб во моментов може да се нарече војна

Ана Ололовска

Акар: Турција нема намера да влегува во судир со Русија во Идлиб

Ана Ололовска